Ing. Jaroslav Tupý, DrSc. (1929–2016) byl významnou osobností Ústavu experimentální botaniky AV ČR a špičkovým odborníkem v několika oblastech rostlinné biologie.
V základním výzkumu se věnoval molekulární biologii pylu a biochemii kaučukovníku, kde bylo jeho cílem zvýšit produkci latexu jako suroviny pro výrobu kaučuku.
V aplikovaném výzkumu dosáhl mezinárodního uznání díky šlechtění nových odrůd jabloně, které jsou odolné vůči některým vážným chorobám. Šlechtitelský program doktora Tupého dnes v našem ústavu dále rozvíjejí jeho následovníci ze Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám.
Nadační fond Jaroslava Tupého (NFJT) vznikl v roce 2018 na počest tohoto výjimečného vědce, jeho nesmírně produktivní celoživotní práce, jeho lásky k přírodě a rostlinám, jeho skromnosti, pokory a ochoty pomáhat druhým.
Myslíme si, že tyto vlastnosti by měly být inspirací pro nastupující generace vědců a vědkyň. Jménem doktora Tupého bychom je proto chtěli povzbudit, podpořit při realizaci jejich nápadů, rozšířit jejich znalosti a studijní či pracovní příležitosti.
Podnět k založení nadačního fondu dali obchodní partneři Ústavu experimentální botaniky AV ČR (ÚEB) z americké společnosti Varieties International LLC., kteří si doktora Tupého profesně i osobně velice vážili.
Účelem fondu je:
- podpořit výzkum rostlinné biologie,
- podpořit mezinárodní spolupráci,
- podpořit kooperaci ÚEB se soukromým sektorem,
- rozšířit zájem veřejnosti o přírodu,
- podpořit řešení sociálních a environmentálních problémů moderního světa.
Formou nadačních příspěvků podporuje NFJT výzkum vztahující se k rostlinné biologii. Projekty lze realizovat na půdě ÚEB, v komerční sféře, veřejné správě či neziskovém sektoru (např. ve vědecko-výzkumných institucích), a to v České republice nebo v zahraničí.
Nadační příspěvky budou při splnění všech podmínek poskytovány:
- českým i zahraničním studentům/studentkám spolupracujícím s ÚEB, kteří se vzdělávají v magisterských a doktorských studijních programech zaměřených na rostlinnou biologii nebo související vědní obory,
- českým i zahraničním, zejména mladým, vědcům/vědkyním působícím v ÚEB.