Pryšec nejkrásnější, známý spíše jako pryšec vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) patří k jednomu ze symbolů Vánoc. Pochází ze střední Ameriky a Mexika. Ve své domovině je to vytrvalý keř nebo malý strom výšky asi 0,5 až 4 metry. Aztékové z této rostliny získávali červené barvivo a také ji užívali k tlumení horečky. Dnes se pěstuje v mnoha zemích, aby posloužila jako dekorace našich domovů o Vánocích. 

Pryšec nejkrásnější, známý spíše jako pryšec vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) patří k jednomu ze symbolů Vánoc. Pochází ze střední Ameriky a Mexika. Ve své domovině je to vytrvalý keř nebo malý strom výšky asi 0,5 až 4 metry. Aztékové z této rostliny získávali červené barvivo a také ji užívali k tlumení horečky. Dnes se pěstuje v mnoha zemích, aby posloužila jako dekorace našich domovů o Vánocích.

Vánoční hvězda je typická pro svoje červené útvary připomínající květ. Nejedná se však o okvětní lístky, ale o odvozeninu pravých listů, kterým říkáme listeny. Listen je u většiny rostlin, kde ho najdeme, spíše menším lístkem zelené barvy, který vyrůstá pod květenstvím. U vánoční hvězdy sice také vyrůstá pod květenstvím, je však velmi nápadný. Samotné květy pak nalezneme uprostřed mezi listeny, jedná se o ony malé žlutavé nebo nazelenalé struktury. V dnešní době existují i kultivary, které mají listen jiných barev než původní červený, zmiňme například bílou, nazelenalou, růžovou nebo oranžovou barvu.

Vánoční hvězda prýští po poranění mléko podobně jako ostatní zástupci čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae). Citlivějším jedincům může způsobit alergickou reakci pokožky. Po požití může způsobit zvracení nebo průjem. Ačkoliv se dříve tradovalo, že je mléko tohoto pryšce jedovaté, nedávno se zjistilo, že tomu tak není. Aby došlo k otravě dvacetikilového dítěte, muselo by sníst asi 500 listů, což je množství opravdu značné.


Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
Rozvojová 263
165 00 Praha 6 – Lysolaje
Česká republika

IČ: 61389030
DIČ: CZ61389030
Datová schránka: 4rgnvih
Tel.: +420 225 106 455
Fax.: +420 225 106 456
Email: ueb@ueb.cas.cz
Přihlášení k newsletteru
© Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.